تیر ۲۸, ۱۳۹۷

پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران

پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران

این مقاله در زمینه پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران و توضیحات کوتاهی در مورد فروشگاه های اینترنتی به خصوص دیجی کالا می باشد پس در ادامه همراه ما باشید .

اصلا چرا پیشرفت تجارت الکترونیکی در ایران ؟ به بیلبوردهای شهر دقت کردید ؟ تفاوتی را احساس نمیکنید ؟ از حالت سنتی خارج شده اند ؟ تبلیغات تلویزیونی جدید میبینید ؟

پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران

شما هم مثل من و خیلی دیگه از افراد توجهتون جلب شده به مساله پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران  ، که حال و هوای تبلیغات شهری مقداری عوض کرده اند و تبلیغات برای خدمات اینترنتی زیاد میبینیم ، در مورد این مساله بحث زیاد است و سعی میکنم مرحله به مرحله دراین مورد حرف بزنم .

در ابتدا ایده نوشتن این مطلب با عنوان پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران با دیدن تک رقمی شدن الکسا یکی از بهترین فروشگاه های اینترنتی پیش آمد ! بعد از دیدن این رنک همزمان با خرید های عید به همکارم تنها یک جمله گفتم : این نشونه یک تجارت الکترونیک موفق است ، همکارم پیشنهاد داد که یک مقاله در این زمینه آماده کنم .

دیجی کالا نمونه یک بیسینس اینترنتی موفق در ایران است و جای توضیح زیاد ندارد فقط برای کسانی که نمیشناسند توضیح میدهم ، دیجی کالا جز اولین و در حال حاضر معروف ترین فروشگاه اینترنتی ایران با فروش بسیار خوب می باشد ، بیش از این توضیح نمیدهم چون مطالب فراوان در این زمینه زیاد هست و چون رسالت ما در دیجی متد استفاده از محتوای موجود در اینترنت و تولید محتوای مفید و مناسب فارسی هست ؛ پیشنهاد من تنها زدن کیوورد دیجی کالادر گوگل است تا از روز اول تا به امروز این فروشگاه را بشناسید.

دیجی کالا در ابتدا فقط با فروش محصولات دیجیتال اعم از دوربین ، موبایل ، لپ تاپ و اجناس از این جنس شهرت بسیار خوبی کسب کرد و تقریبا تا سال گذشته بدون رقیب باقی ماند تا به اینکه کم کم فروشگاه های اینترنتی دیگر با رویکرد جدید و رقابت با دیجی کالا ظاهر شدند ، در این بین بود که دیجی کالا احساس خطر کرد و شروع به تبلیغات در سطح شهر ، عوض کردن سیستم کاری خودش و تبدیل شد به یک فروشگاهی که به غیر از محصولات دیجیتال ، محصولات دیگری از جمله کتاب ، سی دی ، لوازم خانگی  و …. دارد ، من مدت ها به دلیل علاقه به این مساله ، کار این فروشگاه ها را دنبال می کنم و سعی کردم با چند تایی از آن ها ارتباط داشته باشم و با نحوه ساز و کار آن ها آشنا بشم ، در واقع می توان گفت دیجی کالا در پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران سهم بسزایی داشته است.

پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران را از آنجا میشه بیشتر درک کرد که با سیل عظیمی از فروشگاه های اینترنتی که در حال حاضر در حال فعالیت هستند روبرو می شوید .

ولی در این بین تعداد بسیار اندکی هستند که واقعا روز به روز در حال پیشرفت هستند و حسابی بازار آن ها داغ است ، از فروشگاه های خوبی که خود من میشناسم می توان به زنبیل ، فاینال ، چاره ، ۵۰۴۰ ، بامیلو و دیجی کالا نام ببرم ، البته همانطور که قبلا گفتم فروشگاه زیاد هست ولی خود بنده جرات خرید از آن ها رو ندارم ، چون هنوز زمان می برد تا اعتماد مردم عادی را جلب کنند ، البته ناگفته نماند که فروشگاه های اینترنتی که فقط محصولات تخصصی مثل پوشاک ، زیورآلات ، عطر و … راه افتادند و بسیار قوی هستند که در یک مقاله  حتما به معرفی آن ها می پردازم .

پیشرفت این مساله رو از آنجا میشه احساس کرد که دیجی کالا دقیقا مصادف با ایام عید و بیشتر شدن خرید مردم در بازار ، بازدید آن بیشتر شده و کاری که ماه ها برای آن برنامه ریزی کرد به سرانجام برسد ، رنک الکسا دیجی کالا از ۱۱ به ۷ رسید و در حال حاضر جزء ۱۰ سایت برتر ایران می باشد و هفتمین سایت برتر ایران از نظر بازدید است .

پیشرفت تجارت الکترونیکی در ایران

در سال ۲۰۱۴ نشریه اکونومیست طی یک مقاله جنجالی لیست برترین شرکت های اینترنتی را اعلام کرد که دیجی کالا با ارزش تقریبی ۱۵۰ میلیون دلار با ارزش ترین شرکت اینترنتی ایران اعلام شد ، در این زمینه بحث های زیادی شد و فکر می کنم بهترین مقاله در این زمینه را آقای مانی قاسمی در صحبت با آقای محسن ملایری بنیان گذار مرکز شتابدهنده استارت آپ های ایران در سایت دیجیاتو نوشت .

مجله اکونومیست

مساله ای قابل ذکر این است که پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران  حداقل در شاخه فروشگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی رشد عجیبی داشته است ، شما امروزه با داشتن OTP یا یکبار رمز به سادگی خیلی از نیازهای خودتان را میتوانید از داخل منزل برطرف کنید.

در  آینده سعی می کنم یک مقایسه سالم و بدور از تعصب در زمینه فروشگاه های اینترنتی آماده کنم.

در واقع تمرکز من در این مقاله بر روی پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران بود که شاخه های زیادی دارد و مرحله به مرحله در حد سوادم برای شما مطلب آماده خواهم کرد .

 

برچسب مقاله

پست مرتبط